Podolog na blogu

podolog

Podolog i WRASTAJĄCE PAZNOKcie

Podolog w swoim gabinecie bardzo często spotyka się z tym problemem. Wrastanie paznokci to proces który najczęściej dotyczy palucha, ale niejednokrotnie również pozostałych palców stóp jak również palców u dłoni chociaż bardzo rzadko.

Problem ten dotyka w głównej mierze osób między 15 a 60 rokiem życia, a najczęstszymi objawami wrastania są: obrzęk, ból, zaczerwienienie, zanokcica, a w zaawansowanym stadium nawet ziarnina. Według autorów Fowlera i Jahnsona główną przyczyną wrastania jest ucisk.  Wyróżnia się dwa rodzaje ucisku: wewnętrzny oraz zewnętrzny.

Podolog na blogu

Pękające pięty - odpowiednia profilaktyka to klucz do sukcesu!

Zespół pękających pięt jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt pacjentów w gabinecie podologicznym. Zjawisko to jest najczęściej spowodowane wzmożonym rogowaceniem i przesuszeniem. Taka skóra ma charakterystyczny kolor od żółtego do brunatnoszarego oraz kruchą lub spójną łuszczącą się strukturę doskonale widoczną w zespole pękających pięt. Nadmierne rogowacenie dotyczy miejsc najbardziej obciążonych oraz dotkniętych uciskiem.

Pierwszym etapem pracy podologa jest dokładne usunięcie niefizjologicznym zrogowaceń (skalpelem i wygładzenie nośnikiem z jednorazowym kapturkiem ściernym) w celu zwiększenia elastyczności skóry.

podolog